Váš dům by měl dýchat,

tedy být postaven z materiálů, které jsou prodyšné. Tím zajistíme dobré klima v domě a tvorbu přirozené vlhkosti a zamezíme tvorbě plísní a všelijakých pachů spojených s nedýchajícím prostorem. Takové prostředí je důležité pro naše zdraví. Pokud je dům neprodyšný a uvnitř jsou použity vápenné omítky, interierová vlhkost může být naopak příliš nízká. To není dobré ani pro vás ani pro vaši dřevěnou podlahu, která potom více sesychá a mezi prkny nebo parketami vznikají nechtěné spáry 

S vlhkostí dobře pracuje hliněná omítka, která ve vlhkých dnech přebytečnou vlhkost pohlcuje a v suchých ji naopak vypouští zpět do prostoru. Takovou omítku si můžete vyrobit buď sami a nebo si koupit již hotovou směs, která se dnes již prodává v mnoha barevných odstínech. Pokud nechcete mít všude hliněné omítky, dá se s nimi pracovat pouze částečně. Výsledný efekt je ovlivněn také lokalitou, ve které dům stojí.

Prodyšnost materiálů se týká všech konstrukcí včetně zdí, střechy a okenních rámů. Asi nejhorší možnou variantou je použití polystyrenu jako izolace v kombinaci s plastovými okny. Polystyren je sice velmi cenově dostupný, ale výsledný pocit v domě vás určitě nepotěší a tato úspora nebude něco, z čeho se můžete radovat. 

Na trhu je velký výběr přírodních izolací, které dýchají - konopná, dřevo-izolace, ovčí vlna, sláma. Kompromisem mezi cenou a výsledným efektem může být minerální nebo skelná izolace, která je cenově dostupná a dýchá. Podle měření biotroniků však vysílá energii drobných jehliček, tedy pokud máte možnost investovat do konopí, dřevo-izolace nebo vlny, tak je to určitě ta nejlepší varianta. Každý materiál má svoje plusy a mínusy, záleží na typu stavby, lokalitě atd.